Kategoriler
İzmit Uğur Kurs İstiklal Şubesi Rehber Öğretmenimizin 2017-2018 Eğitim Dönemi Tavsiyeleri

yeniyilKıymetli Öğrencilerimiz;
Oldukça yoğun, stresli ve bir o kadar da emek isteyen bir döneme birlikte adım attığımız şu günlerde biraz endişeli olmanız çok normal. YGS/LYS durağına gelene kadar uzun bir eğitim-öğretim yolculuğundan geçtiniz. Dolayısıyla bu yolculuğu güzel bir üniversite ve bölümle taçlandırmak istiyorsunuz. Uğur Ailesi olarak bizler her konuda size yardımcı olabilecek deneyimli öğretmen kadromuzla her zaman ve her durumda yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

 

Önemsemeniz gereken bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum. Kafanızda bu süreçle ilgili birçok yanıt alamadığınız sorular var. Bu noktada ne yaptığınızı bilmeniz ve kendinizi keşfetmiş olmanız çok önemli. Peki neler yapabilirsiniz bu süreçte?

 

Öncelikli olarak yapmanız gereken bir hedef belirlemeniz ve bu hedefe sizi ulaştıracak olan yolları tespit etmeniz. Unutma ki, rotası olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Sizin burada yapmanız gereken “Ben ne olmak istiyorum?” sorusunu kendinize yöneltmeniz ve sorduğunuz soruya karşılık net cevap verebilmeniz. Bu noktada rehber öğretmenlerinizle irtibatınızı sıkı tutun. Rehberlik servisinden yararlanmanızda ve destek almanızda fayda var.

 

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus, kendinize ait bir program oluşturmanız ve bu programa her ne olursa olsun sadık kalmanız. Program, bize zaman kazandıracak olan en etkili yollardan biri. Ne yapacağınızı bilerek güne başlamanız günlük hedeflerinize ulaşmanızda size oldukça fayda sağlayacak.

 

Bir diğer nokta ise eksiklik yaşadığınız ve üstüne daha çok düşmeniz gereken konulardan kaçmamanız. “Ben yapamıyorum, çünkü çok zor.” , “Ben anlamıyorum.” … gibi önyargılardan kurtulmanız sizi hedefinize biraz daha yaklaştıracak olan önemli adımlardan bir tanesi.

 

Bir müddet uzak kalmanızı istediğim üç zaman hırsızına oldukça dikkat etmenizi istiyorum: Telefon, televizyon ve bilgisayar. Zamanınızı çalmalarına asla izin vermemeniz gereken bir dönemdesiniz. Zaman kullanımını doğru ayarlamanız lazım. Zaman yönetimi bizim için çok önemli! Bazen kendinizi rahat hissedebileceğiniz, kendinize zaman ayırabileceğiniz anlar da oluşturmalısınız. Elbette ki aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçireceğiniz zamanlar da olmalı. Ama tüm bunların zaman kontrolü sizde unutmayın!

 

Yer aldığınız bu yolda karşınıza çıkacak engeller elbette ki olacak. Zaman zaman zorlanacaksınız da. Önemli olan o engelleri, zorlukları aşabilmeniz ve aşabilecek yöntemleri doğru kavrayabilmeniz. Kendinizi bilerek yola çıkarsanız ve bu yolda kendinizden emin adımlar atarak ilerlerseniz göreceksiniz ki her şey çok daha kolay bir hal alacak. Uğur kurumları eğitim kadrosunda, alanında uzman öğretmenlerimiz ve rehberlik servisimiz ile bu hassas süreci hep birlikte sizlerle özenle tamamlamaya hazırız.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında sevgili öğrencilerimize başarılı bir dönem diliyorum. Hepiniz için hayırlı bir dönem geçmesi temennisiyle…

 

Ayça TUĞ

İzmit Uğur Kurs Rehber Öğretmeni