Kategoriler
LİSEYE GEÇİŞTE YENİ SİSTEMİN DENEMESİ YAPILDI

Liseye geçişte TEOG yerine gelen yeni sistemde öğrencileri bekleyen sınavın denemesi Uğur Okulları tarafından dün yapıldı. Uğur Okulları bünyesindeki 42 ortaokulda öğrencilerin girdiği sınav 90 dakika sürdü.

Sayısal ve sözel iki bölümden oluşan sınav için öğrencilere yeni sistemde açıklandığı gibi 60 soru için 90 dakikalık süre verildi. Sınav sonrası öğrenciler soru sayısını az bulduklarını belirterek 6 ve 7’nci sınıfın konularını unuttukları için o sorularda zorlandıklarını söyledi.

Eğitimde süreklilik çok önemlidir, bu sınavla öğrencilerimizi tanıyoruz”

Sınavın detaylarını paylaşan Uğur Okulları Sınavlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yeni sınav sistemini açıklamasından sonra toplantı yaptıkları ve pazartesi günü soruları hazırladıklarını dile getirdi.

Uğur Okulları bünyesindeki 42 ortaokulda aynı anda aynı sınavı yaptıklarını ifade eden Kurt, “Tunceli’de, Adana’da, Mersin’de, Ordu Ünye’de, Ankara’da, İstanbul’da ve İzmir’de her bölgede aynı sınavı gerçekleştiriyoruz. Bu sınavı yapmamızın temel sebebi eğitimde süreklilik çok önemlidir. Eğitimde süreklilik olması şarttır, dolayısıyla 8’inci sınıf öğrencilerimize bakanlığımızın açıkladığı yöntemle haziranda girecekleri sınavın benzerini yapıyoruz ki öğrencimizi tanıyoruz. Öğrencimiz 6 ve 7’de neler biliyor onu öğrenip eğitimimizi ona göre tasarlayıp çocuklarımızla eğitimi buna göre götüreceğiz” dedi.

Deneme sınavında 6,7 ve 8’inci sınıf konularından soru sorduklarını aktaran Kurt, “Ağırlığı 8’inci sınıf konularından tuttuk. Örneğin matematikten 15 soru sorduysak bunun 10 tanesini 8’den, 5 tanesini 6 ve 7’nci sınıf konularından sorduk. Fen Bilimleri, Türkçe ve Sosyal Bilimlerden de bu şekilde sorulara yer verdik. Bakanlığımız soru dağılımını net açıklayınca biz de ona göre sınav yapacağız” diye konuştu.

“Soru sayısınız az buldum”

Sınava gireceğini ve hedefinin Anadolu veya Fen lisesi olduğunu belirten Uğur Okulları öğrencisi Burak Can Çakmak şunları söyledi;

“Deneme sınavı güzel geçti, kötü değildi. Anadolu veya fen lisesine gitmeyi hedefliyorum. Soru sayısını az buldum biraz daha artırabilirler. Deneme sınavında beni matematik zorladı. Çünkü 6, 7 ve 8’inci sınıf konuları çıktı. Bundan sonra 8’e mi çalışalım yoksa 6 ve 7’ye mi? Bu konuya çözüm getirmelerini bekliyoruz.”

“Sınavda 6 ve 7’nci sınıf derslerinden soru olması zor geldi”

Sayısal sorularında zorlandığını ve sürenin kendisine yetmediğini söyleyen Uğur Okulları öğrencisi Yağmur Yardımcı, “Kesinlikle sınava gireceğim. Deneme sınavı güzel geçti, bana soru sayısı ve süre az geldi. Deneme sınavında sayısal bölümü daha çok zorladı. Ayrıca tüm dersler açısından 6 ve 7’inci sınıf derslerinin olması zor geldi. Yeni sistemi geç açıkladıkları için kısa zamanda geriye dönüşü zor yapabiliriz ancak okulumuz bize destek veriyor. Öğretmenlerimiz bu konuda bize yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

YENİ LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİ NELER GETİRİYOR?

Liseye geçişte TEOG yerine uygulanacak yeni sistemin artılarını eksilerini değerlendiren Uğur Okulları Sınavlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt yeni sistemle oluşacak karma sınıfların eğitim ve öğretime büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Nitelikli liselere girmek isteyen öğrencileri bekleyen sınavda yer alacak 60 sorunun artırılması gerektiğini ifade eden Kurt, sınavdaki soru dağılımının da bir an önce netleşmesi gerektiğini dile getirdi.

8’inci sınıf öğrencilerinin merakla beklediği liseye geçişte yeni sistem Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı. Sınava girme zorunluluğunun olmadığı yeni sistemde, proje okul kapsamında yer alan fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin öğrenci alımını sağlayacak bir sınav yapılacak. Sınava dahil olmak istemeyen öğrenciler evlerine yakın olan liselerden 5 tanesini tercih edecek. Yerleştirmeler öğrencilerin okul puanları esas alınarak yapılacak. Proje okullarda eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler 60 sorudan oluşan 90 dakikalık bir sınav girecek. Haziran ayında yapılacak sınav TEOG’da olduğu gibi sadece 8’inci sınıf konularını değil 6 ve 7’nci sınıf konularından da sorular içerecek. Özel okulları ise ister MEB tarafından yapılan genel sınavla isterlerse kendi yapacakları özel sınavla öğrenci kabulünü sağlayacak.

“Öğrencinin okul başarı notu daha önemli hale gelecek”

Şu anda 8’nci sınıfta okuyan bir milyon 200 bin öğrenci olduğunu söyleyen Adil Kurt, “Bu öğrencilerden 65 bin kadarı Mayıs ayında açıklanacak ve sınavla öğrenci alacak liselere gidecek. Sınava girmeyip mahallesindeki liseye gitmek isteyen öğrencilerin ise 5 tercih hakkı olacak. Eğer bir okulun kontenjan sayısı tercih sayısına göre az kalırsa öğrencinin okul başarı notuna bakılacak. Bu durum okul başarı notunun önemini artıracak. Öğrencinin evine yakın okula gitmesi ise okul seviyelerinin birbirine yaklaşması açısından son derece iyi olacak. Bu sistem devam ettiği sürece okulların seviyeleri arasında fark kalmayacak. Sınıflardaki seviyelendirmeler de kaldırıldı. Bu da karma, heterojen sınıfların oluşması eğitime ve öğrenmeye büyük katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Sınavdaki soru sayısının az olduğunu dile getiren Kurt, “Ne kadar az soruyla sınav yapılırsa ölçme değerlendirme de o kadar düşer. Soru sayısı 60 yerine 120 olsaydı, süre buna bağlı olarak artırılsaydı daha rahat olurdu. Ayrıca hangi ders ve sınıftan kaç soru sorulacağının da bir an önce açıklaması lazım. Bilgilerin netleşmesi öğrencinin çalışmasına da katkı sağlayacaktır” ifadelerinde bulundu.

Özel okullar için Türkiye genelinde ortak bir sınav yapılması taraftarı olduğunu söyleyen Kurt, “Bizim kurum olarak yaptığımız Uğur Kabul Sınavı var. Bu sınavı öğrenci genel sınava girse dahi yapıyoruz. Öğrenci alımı konusunda şu anda bizler de değerlendirme aşamasındayız. ” dedi.