Kategoriler
Rehber Öğretmenimizin 2017-2018 Eğitim Öğretim Dönemi Mesajı

ömer

Sevgili öğrenciler;
2017-2018 öğretim döneminin hepinize başarı getirmesi diliyorum. Bu önümüzdeki yaklaşık 10 aylık süreç sizler için oldukça zorlu ama sonucu ise bir o kadar keyifli olacaktır. İlk okuldan itibaren almış olduğunuz eğitim, yapmış olduğunuz tüm hazırlıklar bu sene içindi. Her biriniz hayaliniz olan bölümlere yerleşme şansını sene sonunda yakalamaya aday kişiler olarak bu seneyi geçireceksiniz. Tabi ki her güzel işin sonucundan önce nasılsa zorluklar var ise bu sene de sizin için zor olan bir takım durumlar ortaya çıkacaktır. Unutulmamalıdır ki başarı yolları taşlı ve zorludur. Uğur eğitim kurumları olarak bizler öğretim kadromuzla bu sürece hazırız. Biliyoruz ki sizlerde hedefleriniz ve çalışmalarınızla bu sürece hazırsınız. Bu süreçte siz değerli öğrencilere birkaç ufak hatırlatma yapmak ve bazı önemli noktaların altını çizmek istiyorum.
Öncelikle unutmamanız gereken en önemli nokta bu süreçte ufak detaylar başarıyı getirecektir. İlk önce üstünde durduğumuz nokta yapılamayan soruların mutlaka sorulup öğrenilmesi noktası. Bir öğrencinin başarısı yapamadığı soruların ne kadarını öğrendiğiyle doğru orantılıdır. Bundan dolayı benim size tavsiyem büyük boy bir defter alın ve o defteri ders ders bölümlere ayırın. Bu bölümlere çözmüş olduğunuz testlerdeki yapamadığınız soruları kesip yapıştırın. Böylelikle kendinize ait olan, kendinizin oluşturduğu ve sadece yapamadığınız sorulardan oluşan bir soru bankası elde etmiş olur ve başarı noktasında ne kadar ilerlediğinizi somut bir şekilde görmüş olursunuz.
Bir diğer nokta asla ama asla deneme sınavı kaçırmayın. Unutmayın ki sınavlar sizin çalışmanızın birer aynası durumundadır. O sınavlarda nerelerde eksik olduğunuzu, hangi eksikleri tamamladığınızı somut bir şekilde görme imkanı elde edecek ve buna göre ya mevcut yol haritanızı devam ettirecek yada yeni yol haritaları çizme kararı alacaksınız.
Diğer bir nokta ise hedef belirleme sürecinde rehber öğretmenlerinizden mutlaka yardım alın, onlara danışın. Böylelikle sizin için daha reel hedefler koyma şansı yakalayabilirsiniz. Koymuş olduğunuz hedefler doğrultusunda belli periyotlarla rehber öğretmenlerinizle görüşün ve koymuş olduğunuz hedefler, yapmış olduğunuz planlar doğrultusunda nerede olduğunuzla ilgili fikir alış-verişinde bulunun.
En önemli nokta ise özellikle internetten uzak durmanız. Unutmayın ki günümüz şartlarında internet bizlerin hayatını çok kolaylaştırmış olmakla birlikte aynı zamanda farkında olmadan bizleri esir almakta. Sakın ola internet ile çok fazla içli dışlı olmayın. Bunun yerine hafta da bir kez sinemaya gidebilirsiniz, yada hafta da bir kez birkaç saat için sevdiğiniz, değer verdiğiniz, sizi iyi hissettiren arkadaşlarınızla zaman geçirebilirisiniz. Böylelikle hem kendinize zaman ayırmış olacaksınız hem de zaman sizin kontrolünüzde olacak.

 

Bu yılın tüm öğrencilere başarı, sağlık ve mutluluk getirmesi dileğiyle öğrencilere hayırlı olmasını diliyorum.

 

Ömer Faruk ULU
İzmit Uğur Kurs Rehber Öğretmeni